<<Home <<Personalities    

Salman Bashir

Salman Bashir is also a well-known personality from Haripur. He was born on 4 March, 1952. He is a Pakistani diplomat and (26th) Foreign Secretary at the Ministry of Foreign Affairs since 26 April, 2008. Bashir did his masters in History and LLB before joining the Foreign Service of Pakistan in February 1976.
He then served in the Ministry of Foreign Affairs as a section officer (1976-1980), Director (1985-1987), Director General (1995-1999) and Additional Foreign Secretary (2003-2005).His foreign diplomatic assignments included: Pakistan Mission to the United Nations Office at Geneva (1980-1984), OIC Secretariat Jeddah (1988-1995), Ambassador of Pakistan to Denmark and Lithuania (July 1999 to February 2003).Before being appointed Foreign Secretary, Bashir was the Pakistan Ambassador to China and Mongolia from 2005 to 2008. He then replaced Riaz Mohammad Khan as the Foreign Secretary in April 2008, who was also the Ambassador to China before being appointed to the top post at Ministry of Foreign Affairs.Bashir is married with two sons and daughter. His brother, Admiral Noman Bashir, is the current Chief of Naval Staff of the Pakistan Navy.